Bilet Sınavı 1. Aşama Özel Ders

1. Aşama-Seviye Tespit Sınavı

İki amacı vardır. Hem öğrencinin İngilizce seviyesini belirlerken, hem de BİLET 2. aşamaya girecek öğrencileri belirler. Çoktan seçmeli 20 okuma, 30 dilbilgisi sorusundan ve iki kısa paragraf yazma bölümlerinden oluşur.

Bu sınavdan 50 ve üzeri alanlar BİLET 2 sınavına girerler.

Not: University of Liverpool ile anlaşmalı Çift Diplomalı programa kabul edilen öğrenciler için farklı bir değerlendirme sistemi uygulanır.

BİLET 1. Aşama Seviye Tespit Sınavı

Cambridge University Press’in hazırladığı dünya standartlarında bir seviye tespit sınavıdır ve iki amacı vardır. Hem öğrencinin İngilizce seviyesini hem de BİLET 2. Aşama’ya girecek öğrencileri belirler. Çoktan seçmeli 20 okuma, 30 dilbilgisi sorusundan ve iki kısa paragraf yazma bölümlerinden oluşur.

Bu sınavdan 70 üzerinden 45 ve üzeri alanlar BİLET 2 sınavına girerler ve bu sınavdan başarılı olurlarsa bölüm eğitimlerine başlarlar. 1. Aşama Sınavı’nda 45’in altında alan veya 2. Aşama Sınavı’ndan geçerli not alamayan öğrenciler BİLET 1. Aşama Seviye Tespit Sınavı’nda aldıkları puana göre Hazırlık Programı’nda bir seviyeye yerleştirilirler.

Bu sınavın örneğini yasal nedenlerle paylaşamıyoruz ancak birçok başka çoktan seçmeli seviye tespit sınavına (Placement Exam) benzemektedir.

Alınan puanlara göre yerleştirilecek düzeyler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Seviye Tespit Sınavı Sonucu*

Yerleştirilen Düzey

0 – 15

Seviye 1

16 – 27

Seviye 2

28 – 36

Seviye 3

37 – 44

Seviye 4

45 – 70

Seviye 5

* Geç kayıtlarda, kayıt olunan haftaya göre seviye yerleştirme puanlarında değişiklik yapılmaktadır.

Seviye Onaylama ve Değiştirme Haftası – Akademik Yılın İlk Haftası

BİLET 1. Aşama Seviye Tespit Sınavı sonucunda belirlenen öğrenci seviyelerinin doğruluğunun onaylandığı haftadır. Bu hafta içinde, öğrencilere her sınıfta o seviye için belirlenmiş ortak seviye onaylama çalışmaları yaptırılır; bu çalışmalar sınıf içinde tamamlanmak zorundadır. Bu çalışmaların amacı değerlendirme sonucu başka seviyeye geçmesi gereken öğrenci varsa tespit etmektir. Böyle bir tespit durumunda, öğrencinin ilk hafta teslim ettiği yazılı çalışmalar sınıfın tüm eğitmenlerinin ve öğrencinin önerilen seviyeyi onaylayan imzaları ile birlikte seviye koordinatörlerine teslim edilir. Seviye koordinatörlerinin de onaylaması durumunda öğrencinin uygun seviyeye geçişi akademik yılın 2. haftası itibariyle yapılır.

Akademik Yıl İçerisinde Seviye Değiştirme

Öğrencilerimiz herhangi bir şekilde seviyelerinin ilerlediğini ve üst seviyeye geçmek istediklerini belirttikleri takdirde, bunu uluslararası geçerliliği olan bir sınav vasıtasıyla kanıtlamak zorundadırlar. Seviye değişiklikleri ancak her dönemin ilk haftası içinde yapılır. Seviye değişiklik talebiyle uluslararası geçerliliği olan (IELTS, TOEFL, vb.) sınavın sonuç belgesini teslim eden öğrencinin talebi İngilizce Hazırlık Programı Müfredat Kurulu’na sunulur. Uygunluk bu süreçte değerlendirilir.

 

Bilet Sınavı 1. Aşama Özel Ders Haluk hoca 0532 343 65 00

www.proficiencyozelders.net