İngilizce Hazırlık Programı

Bilkent Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce düzeyleri, İngilizce Hazırlık Programı tarafından düzenlenen iki aşamalı İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı ile belirlenmektedir. Bu sınavın sonucuna göre İngilizce düzeyi yeterli bulunan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutulur. İngilizce düzeyi doğrudan bölümlerine başlamak için yeterli bulunmayan öğrenciler, belirlenen düzeyden başlayacak biçimde İngilizce Hazırlık Programı’na alınır.

İngilizce Hazırlık Programı 5 düzeyden (Temel, Orta Öncesi, Orta, Orta Üstü, Bölüm Öncesi) oluşmaktadır. Temel düzeydeki öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programı’nın olağan süresi bir takvim yılıdır (güz ve bahar yarıyılları ile yaz dönemi). Sınav sonucuna göre Orta Öncesi veya Orta düzeylerden başlayan öğrenciler bahar yarıyılı sonunda, Orta Üstü veya Bölüm Öncesi düzeylerden başlayanlar ise güz yarıyılı sonunda İngilizce Hazırlık Programı’nı tamamlayabilir. Programı güz yarıyılı sonunda bitiren öğrenciler, bahar yarıyılında bölümlerine başlar.

İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olmak için, Bilkent Üniversitesi tarafından kabul edilen bir dış sınava girip üniversite tarafından aranan düzeyde başarı göstermek de mümkündür.

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı Kılavuzunu nereden edinebilirim?

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı Kılavuzu

PAE (Proficiency in Academic English) sınavının formatına ilişkin bilgi ve çalışma materyallerine aşağıdaki linkte ulaşabilirsiniz:

https://busel-moodle.bilkent.edu.tr/pae

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı

Bilkent Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrenciler, üniversitenin iki aşamalı İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı’na (PAE – Proficiency in Academic English Exam) girer.

1. Aşama Sınavı, çoktan seçmeli 200 sorudan oluşur; dilbilgisi ve kelime bilgisini ölçer.

2. Aşama Sınavı ise 2 bölümdür:

– Bölüm A

  • Okuma: Çoktan seçmeli 35 soru
  • Dinleme: Çoktan seçmeli 30 soru
  • Dilbilgisi: Çoktan seçmeli 15 soru ve
  • Kelime: Çoktan seçmeli 20 soru’dan oluşmaktadır.

– Bölüm B

  • Yazma: 1 paragraf ve 1 kompozisyon yazmayı gerektiren iki içerik
  • Konuşma: Yaklaşık 6 dakikalık soru-cevap içeriği olan iki kısımdan oluşmaktadır.

Sınavların soru örneklerine, örnek alıştırma sınavına ve açıklamalarına şuradan ulaşabilirsiniz:

Bilkent Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfı , sene içi derslerine takviye ve yıl sonu sınavlarına online özel ders alarak hazırlanabilirsiniz. Haluk hoca 0532 343 65 00