İngilizce Hazırlık / İngilizce özel ders / İngilizce sınavı hazırlık / Proficiency Hazırlık Özel ders / Proficiency Sınavı / Proficiency Sınavı hazırlık

Proficiency Sınavı

Proficiency Sınavı
Proficiency Sınavı

Proficiency Sınavı

Proficiency Sınavı programının  amacı , üniversiteyi kazanan öğrencilerin, kazandıkları üniversite tarafından düzenlenen  proficiency  sınavını geçerek , hazırlık sınıfını okumadan doğrudan birinci sınıftan eğitime başlamalarını sağlamak, ya da hazırlık sınıfı eğitimi alan  öğrencilerin sene sonunda bölümlerine başlayabilmeleri amacıyla vermek zorunda oldukları bir sınavdır.

Proficiency sınavı  ,  üniversitelerin iç bünyelerinde hazırlanmaktadır bu yüzden sınav  üniversitelere göre  değişir.  Proficiency  sınavı dil bilgisi, sözcük bilgisi, okuma, dinleme ve yazma alanlarında çeşitli soru tiplerine yer verilir. Proficiency sınavı tarihleri , üniversitelerin kayıt tarihlerinden kısa bir süre sonra açıklanır. Proficiency sınavı sonucu başarısız olan öğrenci placement teste alınarak , hangi kurdan  hazırlık sınıfına başlayacağı belirlenir.

Proficiency Sınavı , sonucunda başarılı olduğunuz takdirde , hazırlık sınıfı okumadan bölümünüze  başlayabilirsiniz.  Proficiency sınavı içeriği her üniversitede farklıdır , fakat genellikle ortak olarak  grammar, vocabulary, reading , listening ve writing alanında sorular çıkmakta  bu sorular genelde birbirlerine benzemektedir  ve   özel çalışma gerektirirler.

Proficiency Sınavı içeriği ve uygulaması şu şekildedir ;

Reading bölümü, öğrencilerin İngilizce okuma ve kelime bilgilerinin sınandığı çeşitli uzunlukta okuma parçalarından oluşur.  Reading bölümü çalışmaları içerisinde , skimming, scanning teknikleri , ana fikiri bulma  , değişik tip soru çalışmaları yapılır.

Listening bölümü, öğrencilerin dili anlama becerilerini ölçer , dinleyerek  edindiğiniz bilgiler ile soruların  cevaplandığı  bir bölümdür.  Her proficiency sınavı formatında uygulanmaz.

Grammar Bölümü, uzun  parçalar üzerinde çoktan seçmeli şıklar ile soruları cevaplama  , cümleler  içerisinde  dil bilgisi kuralları içerisinde anlam bütünlüğü bozulmadan tamamlanır.

Writing Bölümü, akademik  yazma becerilerinin   belirli kurallar içerisinde uygulanmasıdır.

www.proficiencyozelders.net

Merhaba !