İngilizce Seviye Tespit Sınavı / İngilizce Sınav Hazırlık / İngilizce sınavı hazırlık / İngilizce yeterlilik Sınavı / İTÜ Hazırlık atlama sınavı / Proficiency Hazırlık Özel ders / Proficiency Hazırlık Sınavı / Proficiency İngilizce hazırlık / Proficiency Sınavı

İTÜ Hazırlık atlama sınavı özel ders

İTÜ Hazırlık atlama sınavı özel ders
İTÜ Hazırlık atlama sınavı özel ders

İTÜ Hazırlık atlama sınavı özel ders

Programın temel amacı, İngilizce dil yeterliliği bakımından öğrencileri fakülte derslerine hazırlamaktır.

Minimum 1 maksimum 2 dönemlik İngilizce Hazırlık Programı’nı tamamlayıp İTÜ Senatosu’nca kabul edilen yeterlilik sınavlarının (İTÜ Yeterlilik Sınavı, TOEFL iBT , IELTS veya PTE) birinden başarılı olan öğrenciler, fakültelerine başlama hakkı kazanmaktadır. Fakültelerdeki programların eğitim dili %30 veya 100% İngilizce olduğu için Lisans Hazırlık Programı, öğrencilerin İngilizce lisans derslerini kolayca takip edebilecekleri düzeye getirmek üzere bir müfredat oluşturur.

Bu bakımdan, sadece müfredat değil, kurum içi sınavlar, materyaller, öğrenci özerkliği, teknoloji ve öğrenci ihtiyaçları Türk ve yabancı okutmanlarca dikkate alınır. 1997-1998 yılından itibaren lisans öğrencilerinin İngilizce Hazırlık Programı’na devam etmeleri zorunlu hale getirilmiştir.

Programdan Muaf Olma
Eğer öğrenci son 2 (iki) yılda aşağıdaki sınavlardan birine girip taban puanı almayı başardıysa İTÜ YDY Yeterlilik Sınavı’na (Proficiency) girmesine gerek yoktur. Öğrenci, bu durumu kesin kayıt sırasında belgelendirip fakültesinde derslere başlayabilir.

SINAV PUAN
İTÜ YDY Yeterlilik Sınavı 60/100
IELTS 6.0/9.0 (Akademik)
TOEFL PBT + TWE 513/677 + 4/6
TOEFL IBT* 65/120
PTE 55/90
Üniversite Yönetim Kurulu’nun 15.12.2011 tarih ve 914 sayılı toplantısında alınan karar gereğince, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren üniversitemiz lisans ve lisansüstü programlarına öğrenci kabulünde sunulan TOEFL iBT sınav sonuçlarının yurtiçindeki sınav merkezlerinden getirilmesi durumunda; sadece devlet ve vakıf üniversitelerinin sınav merkezlerinden getirilecek olan sınav sonuçları kabul edilecektir.

Bu şartları yerine getiremeyenler ise seviye belirleme sınavına girerek hazırlık eğitimlerini görecekleri kurlara yerleştirilirler. Hazırlık programı içerisindeki her kur için ders saat sayısı, dil beceri seviyesine göre değişmektedir.

İTÜ Hazırlık atlama sınavı özel ders Haluk hoca 0532 343 65 00

× Yardıma mı ihtiyacınız var?